ВРВНИОТ СУВ ОД СРЕДНАТА КЛАСА

MAZDA CX-5 2021

УДОБНОСТ И СИГУРНОСТ ЗА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО


Mazda CX-5 2021 ги носи најновите достигнувања во инженерството во одзивните перформанси на патиштата,надополнети со простран ентериер и инфо-забавен систем. Најновиот модел овозможува напредно возење, притоа обезбедувајќи безбедност и удобност на патниците.

КОНФИГУРИРАЈТЕ ЈА СВОЈАТА MAZDA CX-5

СОЗДАДЕН ЗА СЕМЕЈСТВАТА И АВАНТУРИСТИТЕ

1.620*

литри

ПРОСТОР ВО БАГАЖНИКОТ

2.100

*kg

КАПАЦИТЕТ НА ВЛЕЧЕЊЕ

СИСТЕМ ЗА ПОМОШ ПРИ ПРОЛИЗГУВАЊЕ ВО ТЕРЕНСКИ УСЛОВИ НА ВОЗЕЊЕ

Со голем вртежен момент за тешки терени Маздиниот интелигентен состав AWD sго спречува лизгањето, испраќајки го вистонскиот вртежен момент  на вистинско место и во вистинско време.

УДОБНОСТ ЗА СИТЕ

Долгите семејни патувања со автомобил се задоволство за секого, со удобен простран ентериер и најнови безбедносни  иновации што ќе го направат вашето патување одлично искуство. D

ОБЕМ НА БАГАЖНИОТ ПРОСТОР

Со, до  1.620 литри багажен простор лесно може да спакувате се што ви треба за одлучна семејна авантура, без разлика дали претпочитате патувања во градот или да возите по нерамен терен.  

СИСТЕМ MAZDA CONNECT

10,25-инчниот екран на допир  и командантот за мултимедија ви овозможуваат да слушате дигитално радио DAB , да се поврзете со социјалните мрежи или да пристапувате до текстуални пораки благодарение на системот на 7-та генерација Mazda Connect .

ДОЖИВЕЈТЕ УДОБНОСТ И ЗАБАВА НА ПАТОТ

Направете тест возење за да видите зашто Mazda CX-5 има освоено бројни награди, како еден од најдобрите семејни SUV од средна големина. Откријте колку е забавно да го возите и да доживеете удобност: направете еден круг.

 

 

 

РЕЗЕРВИРАЈТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА(AWD)

ПЕРФОРМАНСИ

Системот i-Activ AWD на Mazda континуирано ги следи сите услови на патот и околината преку 27 сензори. Сега со системот за помош при пролизгување во теренски услови на возење, ќе може да уживате во уште посигурно возачко искуство на тежок терен.

КАПАЦИТЕТ НА ВЛЕЧЕЊЕ

ПЕРФОРМАНСИ

Никој не треба да биде ограничен во потрагата по нови искуства. Со максимален капацитет за влечење во рамките на нашиот опсег , Mazda CX-5 е подготвена за сите ваши планови за викенди и семејни одмори.

G-VECTORING CONTROL (GVC)

ПЕРФОРМАНСИ

Добредојдовте во светот на нашата технологија за контрола на движењето на новата генерација., позната и како Skyactiv-Vehicle Dynamics развиена за да може полесно да се постигне поудобно и помалку заморно возење.

ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА(AWD)

ПЕРФОРМАНСИ

Системот i-Activ AWD на Mazda континуирано ги следи сите услови на патот и околината преку 27 сензори. Сега со системот за помош при пролизгување во теренски услови на возење, ќе може да уживате во уште посигурно возачко искуство на тежок терен.

КАПАЦИТЕТ НА ВЛЕЧЕЊЕ

ПЕРФОРМАНСИ

Никој не треба да биде ограничен во потрагата по нови искуства. Со максимален капацитет за влечење во рамките на нашиот опсег , Mazda CX-5 е подготвена за сите ваши планови за викенди и семејни одмори.

G-VECTORING CONTROL (GVC)

ПЕРФОРМАНСИ

Добредојдовте во светот на нашата технологија за контрола на движењето на новата генерација., позната и како Skyactiv-Vehicle Dynamics развиена за да може полесно да се постигне поудобно и помалку заморно возење.

ДЕАКТИВАЦИЈА НА ЦИЛИНДРИТЕ

ЗАШТЕДЕТЕ ГОРИВО СО ПОМАЛ БРОЈ ЦИЛИНДРИ

Погонот на сите четири тркала не е секогаш добра работа: Maздината работа на деактивација на цилиндрите овозможува деактивација на цилиндрите на моторот кои не се потребни , додека истовремено овозможува непречено возење.

БЕЗВРЕМЕНСКИ ДИЗАЈН

Со супериорниот дизајн Kodo: The Soul of Motion, Mazda CX-5 брзо стана најбараниот модел по нејзиното лансирање  во 2012 година. Овој семеен теренец е дизајниран да обезбеди чисто задоволство  при возење и удобност на целото семејство.

ЕЛЕКТРИЧНО ОТВОРАЊЕ НА ВРАТАТА ОД БАГАЖНИКОТ

ВНАТРЕШНОСТ

Електричната задна врата на багажниот простор се отвора непречено и бесшумно, а со Маздиното напредно копче за безсконтактно влегување во автомобилот ќе ви биде полесно да управувате.

УПОТРЕБЛИВ БАГАЖЕН ПРОСТОР

ВНАТРЕШНОСТ

Бидејќи обезбедува најголем простор и функционалност од сите модели во нашата палета SUV, просторот за багаж на Mazda CX-5 што може да се прошири , е совршен за секое семејно патување.

10,25-ИНЧЕН ЕКРАН ВО БОЈА

UNUTRAŠNJOST

Поголемиот, лесно достапен и едноставен дисплеј овозможува апсолутна контрола преку интуитивниот HMI командант на Mazda

LED СВЕТЛА ВО КАБИНАТА

ВНАТРЕШНОСТ

Уживајте во посветла и поудобна кабина, со нови LED светла, напред, назад и во багажникот , како и во намалената потроувачка на енергија

ЕЛЕКТРИЧНО ОТВОРАЊЕ НА ВРАТАТА ОД БАГАЖНИКОТ

ВНАТРЕШНОСТ

Електричната задна врата на багажниот простор се отвора непречено и бесшумно, а со Маздиното напредно копче за безсконтактно влегување во автомобилот ќе ви биде полесно да управувате.

УПОТРЕБЛИВ БАГАЖЕН ПРОСТОР

ВНАТРЕШНОСТ

Бидејќи обезбедува најголем простор и функционалност од сите модели во нашата палета SUV, просторот за багаж на Mazda CX-5 што може да се прошири , е совршен за секое семејно патување.

10,25-ИНЧЕН ЕКРАН ВО БОЈА

UNUTRAŠNJOST

Поголемиот, лесно достапен и едноставен дисплеј овозможува апсолутна контрола преку интуитивниот HMI командант на Mazda

LED СВЕТЛА ВО КАБИНАТА

ВНАТРЕШНОСТ

Уживајте во посветла и поудобна кабина, со нови LED светла, напред, назад и во багажникот , како и во намалената потроувачка на енергија

ЗАБАВА, КОМУНИЈАЦИЈА И УСЛУГИ

Со Apple Car Play i Android Auto™ ќе останете поврзани со вашата Mazа CX-5 2021. Од мапи, социјални медиуми и комуникација до музика и подкасти-возете се каде сакате и бидете ажурирани или едноставно уживајте во ритамот.

ПОВРЗАНИ УСЛУГИ

Апликацијата MyMazda обезбедува удобни услуги како што се предупредување за базбадноста од далечина, статус на возилото, планирање на маршута и многу повеќе. Апликацијата исто така дава преглед на распореди за одржување, историја на услуги, како и лесен пристап за организирање состанок со застапникот.

APPLE CAR PLAY I ANDROID AUTO™

Веќе широкиот спектар на услуги поврзани со Mazda може дополнително да се прошири со уредите Android или Apple. пристапете до вашите омилени апликации за музика, пораки и навигација или користете говорни команди - се додека вашите раце се безбедни на воланот.

НЕКА ВАШЕТО СЕМЕЈСТВО БИДЕ НА СИГУРНО

Шест воздушни перничиња и подобрена безбедност во случај на судир обезбедуваат најдобра можна заштита за вашите најблиски. Каросеријата Skyactiv вклучува специјални засилувања кои ја апсорбираат и пренасочуваат силата на ударот за подобро да се спречи деформација на патничкиот простор во случај на судир.

ИНТЕЛИГЕНТЕН СИСТЕМ ЗА ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ ПРИ ВОЗЕЊЕ ВО ГРАД (SCBS)

СИГУРНОСТ

Кога возите со мала брзина, сензорот го следи растојанието помеѓу вас и возилото пред вас за да го намали ризикот од судир со подготовка на системот за сопирање и активирање на сопирачките наместо вас, доколку е потребно

АВТОНОМЕН СИСТЕМ ЗА СОПИРАЊЕ ВО СЛУЧАЈ НА ПРИБЛИЖУВАЊЕ НА ПЕШАЦИ (AEB)

СИГУРНОСТ

Автономниот систем за сопирање во итни случаи при приближување на пешаци на Mazda (AEB) го намалува ризикот од судир со пешаците и сериозноста на повредите, дури и ноќе.

MAZDA РАДАРСКИ ТЕМПОМАТ

СИГУРНОСТ

Радарот на милиметарски бранови ја проценува релативната брзина и растојанието до возилото пред вас и помага при нагло сопирање, што ги прави подолгите патувања порелаксирани и позабавни.

HEAD-UP ДИСПЛЕЈ (ADD)

SIGURNOST

Екранот во боја со висока резолуција ви дава важни информации за возењето, како што се брзината на возилото, контролата на патувањето или одржувањето на возилото во лента, без да ви го одвлекува вниманието од патот за да можете да се фокусирате на вашето патување.

ИНТЕЛИГЕНТЕН СИСТЕМ ЗА ПОМОШ ПРИ СОПИРАЊЕ ПРИ ВОЗЕЊЕ ВО ГРАД (SCBS)

СИГУРНОСТ

Кога возите со мала брзина, сензорот го следи растојанието помеѓу вас и возилото пред вас за да го намали ризикот од судир со подготовка на системот за сопирање и активирање на сопирачките наместо вас, доколку е потребно

АВТОНОМЕН СИСТЕМ ЗА СОПИРАЊЕ ВО СЛУЧАЈ НА ПРИБЛИЖУВАЊЕ НА ПЕШАЦИ (AEB)

СИГУРНОСТ

Автономниот систем за сопирање во итни случаи при приближување на пешаци на Mazda (AEB) го намалува ризикот од судир со пешаците и сериозноста на повредите, дури и ноќе.

MAZDA РАДАРСКИ ТЕМПОМАТ

СИГУРНОСТ

Радарот на милиметарски бранови ја проценува релативната брзина и растојанието до возилото пред вас и помага при нагло сопирање, што ги прави подолгите патувања порелаксирани и позабавни.

HEAD-UP ДИСПЛЕЈ (ADD)

SIGURNOST

Екранот во боја со висока резолуција ви дава важни информации за возењето, како што се брзината на возилото, контролата на патувањето или одржувањето на возилото во лента, без да ви го одвлекува вниманието од патот за да можете да се фокусирате на вашето патување.
АДАПТИВЕН СИСТЕМ НА ПРЕДНИТЕ СВЕТЛА

За да се обезбеди добро осветлено видно поле и да се ублажи заморот на возачот во текот на ноќта , адаптивниот систем на предните светла Mazda (AFS) ја прилагодува распоредбата на светлината според насоката и брзината на управувањето, така што светлата секогаш светат во насоката во која што сакате да се движите.

АЛАРМ ПРОТИВ КРАЖБА

Вашето омилено семејно возило ќе биде обезбедено со систем за заштита од кражба заснован на ултразвучни сензори. Компактниот систем автоматски се активира со заклучување на возилото со оригиналниот клуч.

ЕДЕН ОД МОМЕНТАЛНО НАЈДОБРИТЕ ДОСТАПНИ СЕМЕЈНИ СУВ-ВИ ОД СРЕДНА ГОЛЕМИНА

Со моделот Mazda CX-5 го усовршивме возачкото искуство преку дизајн, технологија и ракување. Барем така се зборува после сите добиени награди. Но, ние нема да застанеме тука. Ќе продолжиме да ги развиваме, наградуваме и подобруваме нашите автомобили за да постигнеме уште попријатно возачко искуство.

ОСТАНЕТЕ ВО ТЕК СО MAZDA CX-5

Дознајте повеќе за Mazdа CX-5 2021.Пробајте го автомобилот или прочитајте ги нашите брошури.